Birželio 28 d. (penktadienį) 20 val. Trakuose startavo 24 valandų trukmės regata. Tai vienintelės burinių jachtų varžybos Lietuvoje, kurios nuo starto iki finišo be pertraukų trunka lygiai parą. 

Regatoje dalyvauti užsiregistravo 8 jachtos: Esmeralda (kap. Laimis Smažinas), Evi (kap. Eimutis Inkrata), Draco (kap. Jevgenijus Skuryginas), Jazz (kap. Gintautas Burnickas), Kometa (kap. Aleksandr Tomaševskij), Muzika (kap. Liutauras Kižys), Ohana (kap. Dominykas Jogėla) ir Šiaurinė (kap. Darius Sarsevičius).  

24 valandų regatą Trakuose Vilniaus jachtklubas organizavo jau trečiąjį kartą. Pernai joje nugalėjo jachta „Muzika“ (kap. Liutauras Kižys), 2017-aisiais geriausią rezultatą parodė jachtos „Time Out“ (kap. Antanas Valavičius) įgula. 

Jei 2017-aisiais, pirmojoje 24h regatoje dalyvauti nusprendė patys drąsiausi, tai vėlesnėse regatose raginti jų nebereikėjo – prisijungė ne tik savo kailiu paros plaukimą jau išbandę buriuotojai, bet neįprastu Trakams regatos formatu susidomėję nauji nariai. 

Šioje regatoje jachtos tarpusavyje varžosi plaukdamos skirtingais laivais, tačiau net ir lėtesni laivai turi galimybę iškovoti pirmąją vietą. 

Kaip teigė regatos organizatorius Liutauras Kižys, rezultatą labiausiai lemia buriuotojų kompetencija – patirtis, pasiruošimas, strategija. Svarbu ir tai, ar įgulos nariai yra universalūs, ar gali vienodai profesionaliai atlikti skirtingas funkcijas laive, ar gali dirbti pamainomis, ar į tą patį veiksmą geba koncentruotis visas 24 valandas. 

Šiemet oro sąlygos buriuotojams buvo ganėtinai sudėtingos. Vėjo negailėjo penktadienio naktis, intensyvus ir gūsingas plaukimas truko visą šeštadienį. Vėjas pradėjo silpti tik pačioje regatos pabaigoje, iki finišo likus porai valandų. 

Psichologinis nuovargis taip pat nėra paskutinis faktorius, dėl kurio kartais įguloms iškyla keblumų. Nedideliame laive 24 valandas išbūti su komanda –  nemenkas iššūkis. Kai kuriems tiek užtenka, kad prarastų komandinę dvasią,  tačiau yra įgulų, kurias tokia patirtis tik užgrūdina. 

Bėgant valandoms buriavimą sunkina ir vienodi distancijos ratai, plaukimas naktį bei gausus plaukiojančių turistų srautas Trakų ežeruose šeštadienio dieną. Geru oru pasimėgauti ir į Galvę pasiplaukioti suvažiuoja minios žmonių. Buriuotojai turi galvoti apie distancijoje besimaišančius žiūrovus, išlaikyti greitį ir planuoti kuo efektyvesnį savo laivo maršrutą. 

Kaip po finišo teigė Šiaurinės kapitonas Darius Sarsevičius, „sunkiausias buvo dienos etapas Galvėje. Dėl didelio ežere plaukiojančių turistų kiekio teko atlikti ne vieną neplanuotą manevrą, o nekultūringas kai kurių žmones po ežerą plukdančių motorlaivių kapitonų elgesys vos neprivedė prie liūdnai galėjusių pasibaigti incidentų“.  

Manevravimą Galvėje regatos dalyviams birželio 29-ąją sunkino ir kitos dvi šeštadienį vykusios regatos. Trakuose vyko Platu25 laivų čempionato etapas ir vaikų Vilniaus čempionatas. Vienu metu keletą valandų Galvėje lenktyniavo trijų skirtingų regatų dalyviai. Tačiau visi buriuotojai ežeru pasidalijo draugiškai ir jokių incidentų nebuvo užfiksuota. 

Kitas faktorius, sunkinęs plaukimą ir gaišinęs lenktyniaujančias jachtas, buvo žolės. Ilgai lietaus nematę Trakų ežerai šiuo metu yra stipriai nusekę, o aplink salas plaukiantys laivai nuolat turėjo stoti ir nusiiminėti aplink kylius ir vairo plunksnas apsivijusius žolynus. 

Šiemet 24h regatos distancija driekėsi Galvės ir Skaisčio ežeruose. Jachtos plaukė pagal numatytą maršrutą. Vieno rato ilgis – 6 jm. 

Taisyklės leido varžybų eigoje daryti sustojimus ir keisti įgulas. Kai kurios jachtos naudojosi šiomis lengvatomis, planavo sustojimus, naujų komandos narių rotacijas ir kitaip strategavo, kaip įveikti šį buriuotojiškos ištvermės išbandymą. Pagrindinė taisyklė – visi komandos keitimai turėjo vykti prie teisėjų tiltelio. 

Kiti laivai susitelkė maksimaliai ir visas 24 valandas plaukė be sustojimo nekeisdami įgulos. 

Pirmoji distancijos ratą vos po 1 val. ir 31 min įveikė jachta Muzika. Šis laivas išlaikė lyderio pozicijas nuo pat starto ir visas 24 valandas su ta pačia trijų žmonių įgula buriavo be sustojimo. 

Jachta Draco taip pat pasirinko tokią pačią strategiją: startavo trise, nekeitė komandos narių ir be pertraukų lenktyniavo visą parą.  

22.19 val. apsukusi pirmąjį ratą iš regatos pasitraukė jachta „Esmeralda“. Jos kapitonas Laimis Smažinas jau atvykęs į regatą teigė, jog neturi galimybės likti Trakuose ir plaukti visą parą. Tačiau kalbėjo itin palaikantis šių varžybų iniciatyvą ir ketina tikrai prisijungti kitais metais. 

00.33 val. jachtos Jazz įgulą papildė naujas trečiasis narys. 

00.55 val. sustoti nusprendė jachta Šiaurinė. Jos poilsis truko 20 minučių ir krante pailsėti buvo paliktas vienas įgulos narys. Nuo 01.15 val. Šiaurinė tęsė regatą dviese. 

03.39 val. Šiaurinė apsuko dar vieną distancijos ratą ir pailsėjęs įgulos narys įlipo į laivą, o vietoje jo, kitas komandos draugas išlipo ilsėtis krante. 

05.23 val. jachta Jazz, apsuko 4 ratą ir informavo regatos teisėjus apie pasitraukimą iš regatos. 

07.37 val. Šiaurinė išleido dar vieną įgulos narį pailsėti krante ir regatą tęsė vienas laive likęs jos kapitonas Darius Sarsevičius. 

07.48 val. Ohana į krantą išleido vieną įgulos narę. 

08.06 val. jachta Kometa išlaipino vieną komandos narį ir vietoje jo įgulą papildė du nauji buriuotojai. 

09.11 val. jachta Evi užbaigė 6 distancijos ratą ir informavo teisėjus dėl techninių kliūčių baigianti regatą. Tryliktą varžybų valandą šiam laivui lūžo vairas ir ryte pradėjus stiprėti vėjui kapitonas priėmė sprendimą varžybų nebetęsti. 

09.34 val. į Šiaurinę sugrįžo du krante pailsėję įgulos nariai.  Jachtos kapitonas Darius Sarsevičius kalbėjo, kad tokie sustojimai buvo plano dalis ir, jo nuomone, visai pasiteisino. Paklaustas, kaip išleidus du įgulos narius sekėsi plaukti vienam, šio faktoriaus nesureikšmino – „aš taip pripratęs“. 

Šiaurinės įguloje plaukęs Kristijonas Nalivaika neslėpė, kad nuovargio buvo ypač įpusėjus regatai, tačiau buvo ir dalykų, kuriuos bus gražu atsiminti „saulėlydžio metu ir švintant ežerai yra labai gražūs, tokių vaizdų paprastai nepamatome plaukdami regatose dienos metu“. 

Visą likusią dieną likę varžytis penkios jachtos sustojimų nebedarė ir įgulos keitimų nebeatliko. 

Regatos nugalėtojai buvo nustatomi skaičiuojant rezultatus pagal ilgiausią jachtos per parą nuplauktą atstumą ir kiekvieno laivo balo santykį. 

Tikslų jachtų nuplauktą atstumą visą parą skaičiavo specialiai šioms varžyboms laivuose įdiegta transporto priemonių stebėjimo įranga TRACKON. Ši technologija taip pat leido teisėjams ir visiems norintiems realiu laiku stebėti kiekvienos jachtos vietą, padėjo tikrinti, ar teisingai įgulos apiplaukia privalomus distancijos ženklus. 

Daugiausiai ratų – net 15 – per varžybų parą nuplaukė jachta Muzika. 

„Tai nėra lengva regata, tačiau jei turi patyrusią ir ištvermingą įgulą, šis iššūkis yra tikrai įveikiamas“, – kalbėjo Muzikos kapitonas Liutauras Kižys. Pasak jo, varžybų metų patirtas nuovargis praeina greit, o buriavimo įgūdžiai, patirtis ir išmoktos pamokos lieka ilgam“.  

Po 13 ratų įveikė Ohana ir Kometa. 

Jachtos Šiaurinė ir Draco per 24 valandas apsuko po 12 distancijos ratų. Kaip teigė, Draco kapitonas Jevgenijus Skuryginas,  jų įgulai tai jau trečioji tokia regata. „Nuo pat pradžių palaikėme šių nestandartinių varžybų iniciatyvą. Šių metų regata pareikalavo nemažai ištvermės, bet įgula tvarkėsi gerai, todėl tikrai dalyvausime ir ateityje“. 

Evi pasitraukė nuplaukusi 6 ratus. Jazz nutraukė varžybas po 4, o Esmeralda – po 1 rato. 

Jachtos Evi kapitonas Eimutis Inkrata teigė, kad naujų patyrimų  ir vėjo tikrai pakako. Su nedideliu laivu iš Vilkaviškio atvykę buriuotojai plaukė tik dviese ir jei ne lūžęs vairas, planavo įveikti visą regatą. „Kitais metais planuojame grįžti ir pakovoti čia dar kartą“, kalbėjo E. Inkrata.   

Į regatos rezultatų skaičiavimo formulę buvo įtrauktos ir papildomos jūrmylės, kurias laivai nuplaukė užbaigę paskutinį ratą. 

Ohanai buvo pridėtos 4.26 jm, Šiaurinei – 4.26, Kometai – 2.96, Draco – 2.59 jm. Jachta Muzika, užbaigusi 15 ratų ir likus 17 minučių iki aštuntos valandos vakaro, naujo rato nusprendė nebepradėti. 

Visų regatoje dalyvavusių jachtų nuplauktas atstumas pagal generalinį kursą:
Muzika – 90 jm
Ohana – 82,26 jm
Kometa – 80,86 jm
Šiaurinė – 76,37 jm 
Draco – 74,59 jm
Evi – 36 jm
Jazz – 24 jm
Esmeralda – 6 jm

Regatos prizininkų lentelė pagal rezultatus, perskaičiuotus pagal jachtų nuplauktą atstumą ir kiekvieno laivo balo santykį. 

1. Kometa (kap. Aleksandr Tomaševskij)
2. Ohana (kap. Dominykas Jogėla)
3. Muzika (kap. Liutauras Kižys)
4. Draco (kap. Jevgenijus Skuryginas)
5. Šiaurinė (kap. Darius Sarsevičius)
6. Evi (kap. Eimutis Inkrata)
7. Jazz (kap. Gintautas Burnickas)
8. Esmeralda (kap. Laimis Smažinas). 

Sveikiname nugalėtojus ir didžiuojamės visomis įgulomis, atkakliai besikovusiomis šiose ištvermės varžybose.

[FinalTilesGallery id=“1″]