Apie buriavimą Trakuose, ilgus metus trunkančią draugystę su Vilniaus jachtklubo buriuotojais ir bendrą darbą Lietuvos buriuotojų sąjungoje pasikalbėjome su Lietuvos buriuotojų sąjungos Kvalifikacinės komisijos nariu Valerijumi Bogunu.

Buriavimą Trakuose V. Bogunas išbandė prieš gerą dešimtmetį Vilniaus jachtklubo organizuotoje Karūnos regatoje.

„2006 m. buvau atsiųstas reabilituotis į Vidaus reikalų ministerijos reabilitacijos centrą Trakuose. Vilniečiai pasiūlė jėgas išbandyti Karūnos regatoje. Nuo to laiko, atvykstu kone kasmet ir labiausiai džiaugiuosi nuoširdžiu bendravimu su šio krašto buriuotojais, su kuriais susitinkame tiek Trakuose, tiek Kuršių marių regatos metu“.

„Buriavimas Trakuose kitoks, – sako Valerijus, – jei Klaipėdoje turime jūrą, bangas ir daugmaž stabilų vėją, tai čia tas vėjas gali būti labai nenuspėjamas plaukiant tarp salų. Tačiau jau dabar galiu sakyti, kad nemažai tų salų čia pažįstu, žinau, kur galima plaukti, o kur geriau nebandyti. Taip pat čia labai gera atmosfera, draugiška ir gražias buriavimo tradicijas puoselėjanti bendruomenė. O ir laivų toli ieškoti nereikia – vilniečiai sako „imk, Valiau, bet kurį laivą ir plauk“. Toks pasitikėjimas, manau, kiekvienam buriavimą mylinčiam žmogui yra didžiausias džiaugsmas“, – gerais įspūdžiais dalinosi V. Bogunas.

Bendravimas po burėmis, pasak jo, sutelkia ir kitiems tikslams. Paskutinis jų – bendras darbas rengiant ir atnaujinant burinių jachtų laivavedžių diplomavimo tvarkos taisyklių pakeitimus.

Iki 2018 m. galiojusios diplomavimo taisyklės buvo patvirtintos dar 2001 m. Vadovaujantis jomis laivavedžiams būdavo suteikiami dar nuo sovietinių laikų išlikę kvalifikaciniai laipsniai, o Lietuvoje išduoti kvalifikaciniai dokumentai neretai buriuotojams sukeldavo nepatogumų užsienyje, nes būdavo sunkiai suprantami kita diplomavimo praktika besivadovaujančiose valstybėse. Todėl kuriant naują diplomavimo tvarką Lietuvoje kvalifikaciniai laipsniai pasirinkti jau atsižvelgiant į visus LR ir ES įstatymus bei ilgametę Didžiosios Britanijos Karališkosios Buriavimo Asociacijos (Royal Yachting Association, RYA) jūrų teisės bei diplomavimo patirtį.

Ši buriavimo tvarka, ne vienerius metus rengta, tobulinta ir derinta su valstybinėmis institucijomis, įsigaliojo 2018 m. sausio 1 d. ir nuo šiol atitinka visus Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos įstatymus bei tarptautinę didžiųjų jūrinių valstybių diplomavimo praktiką.

Pasak Valerijaus Boguno, tobulinant ją, daug dirbta su Vilniaus jachtklubo komandoru Linu Baubliu, kuris yra taip pat ir  Lietuvos buriuotojų sąjungos Kvalifikacinės komisijos pirmininkas bei neabejotinai viena ryškiausių asmenybių Vilniaus jachtklube, įdėjęs daug energijos bei įnešęs teigiamų pokyčių į šios komisijos darbą.

„Kaskart atvykęs čia džiaugiuosi matydamas Vilniaus jachtklubą kaip stiprią organizaciją,  – kalbėjo V. Bogunas, – smagu matyti, kad turite tiek daug gražių buriavimo renginių, gebate sutelkti įgulas tiek varžyboms, tiek bendram laikui po regatų bei puoselėjate geriausias buriavimo tradicijas šiltoje ir draugiškoje atmosferoje. Sėkmės jums ir ateityje“.